Głównym spośród trudnych problemów w lwiej części miast w naszym kraju jest infrastruktura drogowa. Polskie gminy są nie zaadaptowane do tak wielkiego nasilenia korków, jaki pojawił się przez zwiększenie się liczby pojazdów na naszych ulicach. Dlatego główną z najbardziej istotnych kierunków rozwoju jakie powinno rozpocząć niemalże każde województwo jest zainwestowanie środków w rozwój dróg i komunikację. Jezdnie i transport miejski to priorytet, który pozwoli polepszyć wygodę mieszkańców jak również usprawni integralność gospodarki miasta.

Na tle pozostałych miast, nowe projekty komunikacyjne jakie realizuje Kraków silnie się wyróżniają. Krakowianie w głosowaniu wypowiedzieli się za metrem, jednak przed tym jak ono zostanie zbudowane, w komunikację tramwajową i autobusową i nawierzchnie drogowe potrzeba włożyć dużo pieniędzy . Spośród ważniejszych decyzji finansowych trzeba wymienić:
w pełni napędzaną elektrycznie linię autobusową – pierwszą w kraju,
innowacyjne torowisko na Ruczaju,
całkowicie przebudowany dworzec kolejowy wraz z centrum handlowym.
Poza tym, w perspektywie rozwoju miasto przewiduje budowę przynajmniej kilka nowoczesnych połączeń pomiędzy już istniejącymi drogami i remonty już powstałych połączeń autobusowych i dróg dojazdowych.
Krakowianie remontów nie lubią – utrudnienia w poruszaniu się i dotarciu do pracy przeszkadzają w codziennym życiu. Warto zaś pamiętać, że bez napraw jakość dróg nie może być lepsza i by było lepiej, wymagać trzeba cierpliwości.Kraków arena
Inwestycje w komunikacje to nie jedynie następne linie komunikacji, jak również doskonalszej odporności nawierzchnia dróg, która będzie bardziej trwała i wytrzymała. ( kolejnym z przykładów jest odporna na ścieranie nawierzchnia drogi na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka i na zewnętrznej drodze Wadowickiej). Jasnym jest to, że, Kraków wymaga dodatkowo wielu remontów i nowych pomysłów, by jeździło się po mieście wygodnie. Zarówno autem, ale też komunikacją miejską. Ale da się zauważyć wyraźnie, że wszystko jest na najlepszej trasie do tego, by Krakusom żyło się tu naprawdę wygodnie i przyjemnie.